İLESAM’DAN “ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ, HİKÂYELER-5” KİTABI


İLESAM’DAN “ESERE SAYGILI KORSANA KARŞIYIZ, 

HİKÂYELER-5” KİTABI
 

 

İLESAM’DAN YENİ BİR KİTAP DAHA...

Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız konuyla ilgili olarak “11 üyemizin hikâyelerini kitaplaştırdık ve 10.000 adet basılan hikâye kitabı “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” 5. Ulusal Slogan, Logo ve Afiş Yarışması seminerlerinde öğrencilere hediye olarak dağıtılacak. Projemize hiç bir telif almadan hikâyeleri ile katılan hikâye yazarı üyelerimize teşekkür ederim.” dedi. 

 

Telif hakkını korumak ve korsanla mücadele etmek bir vatandaşlık görevi olup İLESAM'ın bu proje çerçevesinde düzenlediği yarışmalar, yarışma sonrası hazırlanan slogan logo ve afişlerin yer aldığı kitaplar ülke genelinde Meslek Birliğinin yola çıkış amacını duyurmaya devam ederek dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Bu çalışmalarının yanı sıra  “telif haklarını, korsan yayının zararlarını, emeğe saygıyı”  anlatan  “hikâye”  kitabının beşincisi ile hedeflediği tema üzerindeki etkisini bir kez daha gözler önüne seriyor Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği İLESAM üyesi on bir yazarın kaleminden “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” konusunu içeren hikâyelerden oluşan kitapta on bir farklı hikaye bulunuyor.

Kitapta yer alan yazarlar ve hikâyeler; 

Ahmet Alptekin “ Örnek Çocuk” 

Ayşei Yasemin Yüksel “Kara Korsanları”

Belgin Turan “Güzel Şeyler Mümkün”

Cahit Karaç “Memişle Ermişin Hayat Hikâyesi”

Elif Yavaş “(Ç)Alıntı Şiir

Fatma Uçarlar “Yüreğimde Aşk Var”

Leyla Şahin “Babamın Ruhundaki İyi Resimler Müzesi”

Nazmi Şimşek “Zabıta Geliyor”

Orhun Veli Batu “Ölü Yazarlar Cemiyeti”

Semra İplikçi “ Bu Kitabın Da Bir Sahibi Var”

Tarık Torun “Emeksiz Yemek Olur mu Hiç Evladım?”

Hikâyelerde esere ve emeğe saygı duyulmasına, korsan yayınların zararlarına, telif hakkının önemine, bir eserin ortaya çıkışındaki zorluklara, fikir ürünleri üretenlerin haklarının korunması gerektiğine, emeğin karşılığının alınmasının güzelliğine, kul hakkı yemenin günah olduğuna, emek hırsızlarının ortaya büyük fedakârlıklarla eser çıkaran yazarların ve bu uğurda emeği geçen herkesin haklarını gasp ettiklerine ve onları içine düşürecekleri zor durumun farkında olmaya çağırdıklarına, aynı zamanda da devletimizin vergi kaybının önlenmesine vurgu yapılıyor.

 Kitabın “Sunuş” yazısında “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız mücadelesini hep beraber verelim” diyerek gençlere seslenen, fikir ve proje yapısı tamamıyla İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından oluşturulan ve 2012 yılında başlayan bu yarışmanın zaman içinde ulusal boyuta ulaşması mutluluk verici. 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Biz, İLESAM olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere uluslararası Telif Hakları kuruluşları ile ortak çalışmalar yaparak telif hakları uzmanlarımızca 33 yıldır üyelerimizin ilim ve edebiyat alanındaki haklarını koruma adına üyelerimizin davalarını sahiplenmiş ve bu yolda yapılabilecek her faaliyeti yapmaya çalışmaktayız. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konulu Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 5.Ulusal Slogan, Logo ve Afiş Yarışması projelerimizle, yaptığımız yarışmalarla özellikle Lise ve orta öğretim kurumlarında verdiğimiz “Telif Hakları Seminerleri”  ile toplumu bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu yıl yarışma seminerleri Afyon, Bilecik, Mardin, Van, Eskişehir, Amasya ve Mersin illerinde yapılacak. 

İLESAM olarak inanıyoruz ki özellikle Türkiye’deki bütün ortaokul ve liselerde yaptığımız Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 5.Ulusal Slogan, Logo ve Afiş Yarışması ile gençlerimiz telif hakkı konusunda bilinçlenecek ve korsan yayınlardan uzak duracak böylece hem devletimizin vergi kaybı önlenecek, hem de sanatçılarımız daha çok telif hakkı kazanarak daha da güzel eserlere imza atacaktır. 

Bu hikâye kitabını esere ve emeğe saygı duyulması gerektiğini ifade eden hikâyelerden oluşturduk. İLESAM üyesi yazarlarımız hiç bir telif hakkı almadan hikâyelerini yazdılar ve bu proje kapsamında yayımlamamıza izin verdiler.

Esere Saygılı, Korsana Karşıyız 5.Ulusal Slogan, Logo ve Afiş Yarışmamızı destekleyen başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na; bu kitaba telif hakkı, eser, emek, kul hakkı, korsan vb. kavramları anlatan hikâyeleriyle katılan İLESAM üyesi yazarlarımıza ve de emeği geçen herkese teşekkür eder, selam ve saygılarımı sunarım.” şeklindeki içten ifadeleri ile okuyucuyu selamlıyor.

Çocukların, telif haklarının önemini kavrayarak korsanla mücadelenin gerekliliğini belki de büyüklerinden çok idrak ettikleri ve bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayan bu yarışma, ortaya birbirinden güzel, çok yönlü, anlamlı ve renkli çalışmalar çıkmasını sağladığı gibi onların bu konudaki duyarlılığını da gözler önüne sermektedir.

İLESAM, telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarının anlatılarak korsanla mücadele etmenin gerekliliğine, emeğe/esere saygı duyulmasına, sanatçının ve eserlerin korunması noktasında “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-Hikâyeler 5” isimli kitabıyla da mücadelesine devam ettiğinin altını çizmektedir. 

 
TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ
İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres: İzmir 1. Cadde No: 33/16 Aydın Apartmanı, Kat:4 Kızılay / ANKARA 

Tel: 0312 419 49 38  / Fax: 0312 419 49 39

Web:  www.ilesam.org.tr

E- Posta : ilesam@ilesam.org.tr


1037   14 Şubat 2019